Sultan Motel Logo
Turkce English Deutsch Magyar
BURÇİN KARAGÖZ - 18.01.2007
2000 SENESİNDE TATİLİMİ YAPTIĞIM BU YER GERÇEKTEN BEKLENTİLERİMİN ÇOK ÜSTÜNDE BİR YERDİ.SAHİPLERİNE TEŞEKKÜR EDERİM....


Fethiye
Fethiye Fethiye Fethiye Fethiye Fethiye
Muğla ilinin en büyük ilçesi olan Fethiye'nin eski adı Meğri'dir.

Bir doğa harikası olan Ölüdeniz ve Belceğiz Plajı, Hisarönü ve Ovacık Köyleri, romantik gün batımıyla ünlü Çalış Plajı, Akdeniz’in en popüler yatçılık merkezlerinden birisi olan Göcek, doğal bir flora ve fauna müzesi görünümündeki Kelebekler Vadisi ve Saklıkent Kanyonu, kültürel mirasımızın önemli örneklerinden Kaya Köyü, Antik Likya’nın ilginç kentleri ve Fethiye Körfezinin çam ormanlarıyla kucaklaşan şirin koylarıyla adaları Fethiye’deki tatilinizi unutamayacağınız bir şölene dönüştürecek.

Fethiye'nin Tarihi

Fethiye’nin antik dönemlerdeki ismi; Telmessos'tur. Bu kentin Likya ve Karya uygarlıklarının sınırında M.Ö. 5. yy. da kurulduğu biliniyor. Günümüze ulaşan kalıntılardan, Helenistik ve Roma dönemlerinde kentin oldukça zengin ve yüksek bir kültüre sahip olduğu ve tanrı Apollon’a adanmış ünlü bir kehanet merkezi olduğu anlaşılıyor. Antik Telmessos’un Likya’ya özgü kaya mezarları, lahitleri, kale ve tiyatrosu bütün görkemiyle Fethiye’yi süslüyor.

Fethiye’nin simgesi olarak kabul edilen Amintas Mezarı, limandan kenti çevreleyen tepenin eteklerinde muhteşem görüntüsüyle göze çarpar. Amintas, planlı, iyonik bir tapınak cephesine sahip olan mezar, Helenistik dönemde 4. yy da Telmessos kentinin yöneticisi olduğu sanılan Kral Amintas’ın anısına inşa edilmiş.

Telmessos antik tiyatrosu ticari iskelenin hemen arkasında, Fethiye kent merkezinde bulunur. Tipik bir Roma özelliği gösteren tiyatronun 2. yy da daha önceden Yunan tarzında yapılmış başka bir tiyatronun üzerine inşa edildiği düşünülüyor. 1993 yılında Fethiye Arkeoloji Müzesi tarafından yapılan kazılarla ortaya çıkartıldı.